Gozdni vrtec

Vrtec Mavrica Trebnje je že nekaj let član mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije. Pri izvajanju projekta v sodelujočih oddelkih vključujemo načela gozdne pedagogike, smo radi v naravi in spodbujamo ustvarjalnost, radovednost ter inovativnost v učnem procesu. Gozd se glede na zmožnosti otrok in njihove individualne lastnosti trudimo obiskati vsaj enkrat na teden.

Cilj projekta je kontinuirano prenašanje aktivnosti iz vseh področij Kurikuluma za vrtce v naravno okolje (gozd, travnik), ter na tak način vplivati na celostni razvoj otroka.

Otrokom omogočamo opazovanje in raziskovanje narave, spoznavanje rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, spoznavanje obdobij v življenju dreves, koristnost gozda, uporabnost lesa ter otrokom približati gozd kot prijetno okolje, v katerem raziskujejo, spoznavajo, pridobivajo nova znanja in se igrajo.

Izvajalci:

V1 – BIBE, 1-2 leti, Barbara Škarja in Vesna Perko

O2 – ŽABICE, 2-3 leta, Metka Staniša in Ksenja Kraševec

K6 – ŠKRATKI, 2-3 leta, Nina Kastigar in Suzana Vencelj

K5 – GUSARJI, 3-4 leta, Mojca Šlajpah in Julija Kolenc

K4 –  PALČKI, 3-4 leta, Rebeka Škrilac in Lara Lesjak

K3 – OBLAČKI, 3-4 leta, Renata Borišek in Petra Vidmar

K2 –  CVETKI, 3-4 leta, Tina Šinkovec Sila in Anja Radi

K1 – KOCKE, 4-5 let, Petra Kic in Anja Starič

M2 – MARJETICE, 3-4 leta, Teja Jurečič in Nina Zore

M1 – NAVIHANČKI, 2-4 leta, Tjaša Lopatec in Tamara Orešnik

C4 – RAKETE, 4-5 let, Marta Roglej Lipoglavšek in Tanja Papež

C1 – SOVICE, 5-6 let, Barbara Kastigar in Dunja Radulić

B5 – ROBOTKI, 5-7 let, Alja Novak in Aljana Skoporc

B2 – BALONČKI, 5-6 let, Tanja Fius in Tjaša Grmovšek

B1 – MAVRIČNI METULJI, 5-6 let, Žiga Mohorčič in Sabina Podlogar

Starši s podpisom soglašajo, da lahko vrtec objavi fotografije, video posnetke otroka, ki so nastali pri dejavnostih v sklopu programa Gozdni vrtec, v katerega je vključen oddelek, ki ga obiskuje. Fotografije in video posnetki se bodo javno objavljali na spletni strani Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije, v Facebook skupini Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije, na spletni strani Vrtca Mavrica Trebnje, oglasnih deskah Vrtca Mavrica Trebnje in lokalnih, regijskih in nacionalnih medijih.

GOZDNI VRTEC PRI ŠKRATKIH

6.11.2024

V skupini Škratki smo se letos pridružili projektu Gozdni vrtec, saj smo zelo radi v naravi. Najprej smo si v vrtcu ogledali slikanico o gozdnem bontonu in se o tem pogovorili. Potem smo se odpravili v Jurčkov gozd, s seboj pa smo vzeli našo maskoto “škratka”. Dogovorili smo se, da mu bomo v gozdu  zgradili hišico. Otroci so na dogovorjeno mesto prinesli veje, listje, storže, želode in kot bi mignil je bila hišica zgrajena. Potem smo se še malo poigrali na lesenih igralih, se okrepčali s sokom in malico in se počasi odpravili nazaj v vrtec.

 

Skupina Škratki z Barbaro in Suzano

Klikni za ogled galerije

OGLED KARTONK NA TEMO GOZD

6.11.2024

Gozd si brez gozdnih živali in dreves skoraj ne moremo predstavljati. Ljudem zelo pomaga, saj nam daje les in čisti zrak.  Veseli smo, da nas obdaja. Je vedno zanimiv in privlačen za opazovanje. Ker smo še zelo majhni, do gozda in gozdnih živali trenutno še ne moremo, saj ne znamo vsi hoditi, smo spoznali gozd in gozdne živali na nam najbolj prijazen način, to je preko knjig, kartonk. Z veseljem smo listali  knjige in v njih kazali na gozdne živali. Opazili smo, da so nekatere zelo velike, da imajo velike repe in majhna ali pa velika ušesa. Prebrali smo knjigo   Viktor in Tim v gozdu. Opazili smo, da v gozdu raste veliko dreves, ki so zelo velika. Preko digitalnega aparata smo poslušali zvoke v gozdu. Takrat smo čisto obnemeli, se sprostili in poslušali. Največ pozornosti nam je vzel zvok volka in žuborenja potoka. Zbali pa smo se glasova sove in motorne žage. Pogumno smo tipali in hodili po lesu, listih listavcev, vejah iglavcev. mahu in kamenjem. Tako smo zaznali njihovo mehkobo, grobost in trdoto. Na tak način se nam je gozd približal v našo igralnico. Komaj pa čakamo, da odidemo v čisto pravi gozd in se nadihamo svežega zraka.

 

Skupina Bibe z Barbaro in Vesno

Klikni za ogled galerije

BARVITA JESEN

6.11.2024

Mesec oktober je v skupino »Bibe« zapihal polno jesenskih barv in vedoželjnih dejavnosti. Z uporabo jesenskih barv so otroci izdelali »Barvito drevo prijateljstva«. Ob pomoči staršev so spoznali jesenske pridelke ( repo in redkev ) in jesenske plodove ( kostanj, koruzo, buče ). Slednje so opazovali, tipali, prenašali in se z njimi igrali. Pri tem so prišli prav tudi nekateri kuhinjski pripomočki. Z vilicami so otroci mešali zbrani naravni material in ga z žlico polagali iz posode v posodo. Ko smo koruzo »oružili«, so za igro postali zanimivi tudi koruzni storži. Ob koncu meseca pa so se otroci preizkusili tudi v razvrščanju omenjenih jesenskih plodov. Ob pomoči ilustracij smo z zanimanjem prebirali knjigo Razbita buča. Barvite svilene rutice so postale njihovi jesenski listki. Z njimi so otroci plesali, uživali in se gibalno izražali. Ker otroci zelo radi poslušajo pesmi in bibarije, so slednje včasih spremljali z malimi ritmičnimi instrumenti. Najbolj zanimiva in na začetku nezaupljiva, pa je bila za otroke čutna pot. Ker je bila narejena iz pravega naravnega materiala, so bili otroci nesigurni vase, svoje sposobnosti in v njeno premagovanje. Ampak kdor vztraja, se izplača. Ni kar tako rek, ki pravi »Vaj dela mojstra«.

 

Skupina Bibe z Barbaro in Vesno

Klikni za ogled galerije

PLAŠČEK, KI PIKA

28.10.2024

V sklopu obogatitvene dejavnosti enote smo se odpravili v gozd, kjer smo preko izštevanke Plašček, ki pika, iskali kostanj. Da pa smo ga našli, smo morali opraviti različne naloge. Na eni postaji smo nizali liste na vejo in nadaljevali vzorec, na drugi pa smo se razgibali preko gibalnega poligona. Opravljene naloge so nas pripeljale do kostanja, s pomočjo katerega smo zaigrali in ritmično izrekali izštevanko.

 

Skupina Kocke s Petro in Anjo

Klikni za ogled galerije

JESENSKI OBISKI GOZDA

28.10.2024

Med jesenskimi obiski gozda smo obiskali novo gozdno igralnico. Ta je malo globje v gozdu kot tista v Jurčkovem, je pa bolj skrivnostna in zato še bolj zanimiva. Otroci so ponovili gozdni bonton ob slikah ter preizkusili nov teren med minutko za zdravje s telovadnimi vajami v gibanju. Nato so počistili listje s tal in pripravili podlago za gozdno sliko – metulja. Sami so načrtovali ogrodje slike ter ga nato napolnili z različnim gozdnim materialom. Po težkem in utrujajočem delu se je malica močno prilegla, saj so morali nabrati nove moči še za prosto igro in vrnitev v vrtec.

 

Skupina Mavrični metulji, Sabina in Žiga

Klikni za ogled galerije

RADI GREMO V GOZD

23.10.2024

Skupina Oblački smo se z novim šolskim letom vključili v projekt Gozdni vrtec, zato smo prve jesenske dni izkoristili za obisk Jurčkovega gozda. S seboj smo vzeli daljnoglede, ki smo jih izdelali sami in pozorno opazovali drevesa od tal do krošenj. Imeli smo veliko srečo, saj smo lahko kratek čas opazovali tudi urno veverico, ki je na tleh iskala dobrote. Predno smo se prepustili igri in raziskovanju, smo se pogovorili o pravilih Gozdnega bontona. Všeč so nam lesena igrala ali da si sami  poiščemo kotiček za igro. V gozdu nam ni dolgčas, zato se radi vračamo.

 

Skupina Oblački z Renato in Petro

Klikni za ogled galerije

GOZDNA RAZSTAVA

17.10.2024

Pravljica z naslovom Objemi me, prosim! nas je popeljala v gozdno ustvarjalno dogodivščino. Odpravili smo se v naš gozdni kotiček v katerem smo preko slikovnega gradiva obnovili vsebino slikanice. Poiskali in nabrali smo različen gozdni material iz katerega smo naredili junake, ki so nastopali v slikanici. Otroci so pri izdelovanju izrazili svojo domišljijo hkrati pa so utrjevali naš gozdni bonton. Izdelke smo s ščipalko pripeli na vrvico in tako s ponosom pokazali svoje delo. Razstavo smo poimenovali »Navihana razstava v gozdu«.

 

Skupina Navihančki s Tjašo in Tamaro

Klikni za ogled galerije

PALČKOVA HIŠICA

4.10.2024

Poznate palčka Pohajalčka? Tistega navihanega palčka, ki je pohajkoval po gozdu in iskal hišico v kateri bo živel? Veste morda, kje je doma?

Mi pri Palčkih pa vemo. Do njegove hišice pelje ozka gozdna pot, po kateri pa lahko stopajo vsi, ki imajo gozd in živa bitja v njem radi in jih spoštujejo.

Ko pridete do gozda, pojdite mimo petih smrek, treh hrastov, prek devetih z mahom poraščenih skal in tam, pod najmanjšim grmom, če dobro napnete oči, ampak res dobro, lahko opazite majceno hišico. Tam je doma palček Pohajalček.

Hišico smo mu izdelali mi, otroci iz skupine Palčki. Pokukajte kako smo v gozdu raziskovali, iskali in našli različen material, ga smiselno uporabili, med izdelovanje hišice pa uživali in priskočili drug drugemu na pomoč.

Skupina Palčki z Rebeko in Laro

Klikni za ogled galerije

Dostopnost