Gozdni vrtec

Vrtec Mavrica Trebnje je že nekaj let član mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije. Pri izvajanju projekta v sodelujočih oddelkih vključujemo načela gozdne pedagogike, smo radi v naravi in spodbujamo ustvarjalnost, radovednost ter inovativnost v učnem procesu. Gozd se glede na zmožnosti otrok in njihove individualne lastnosti trudimo obiskati vsaj enkrat na teden.

Cilj projekta je kontinuirano prenašanje aktivnosti iz vseh področij Kurikuluma za vrtce v naravno okolje (gozd, travnik), ter na tak način vplivati na celostni razvoj otroka.

Otrokom omogočamo opazovanje in raziskovanje narave, spoznavanje rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, spoznavanje obdobij v življenju dreves, koristnost gozda, uporabnost lesa ter otrokom približati gozd kot prijetno okolje, v katerem raziskujejo, spoznavajo, pridobivajo nova znanja in se igrajo.

Izvajalci:

V1 – BIBE, 1-2 leti, Barbara Škarja in Vesna Perko

O2 – ŽABICE, 2-3 leta, Julija Kolenc in Ksenja Kraševec

K6 – ŠKRATKI, 2-3 leta, Nina Kastigar in Suzana Vencelj

K5 – GUSARJI, 3-4 leta, Mojca Šlajpah in Tina Koder

K4 –  PALČKI, 3-4 leta, Rebeka Škrilac in Lara Lesjak

K3 – OBLAČKI, 3-4 leta, Renata Borišek in Petra Vidmar

K2 –  CVETKI, 3-4 leta, Tina Šinkovec Sila in Anja Radi

K1 – KOCKE, 4-5 let, Petra Kic in Anja Starič

M2 – MARJETICE, 3-4 leta, Teja Jurečič in Nina Zore

M1 – NAVIHANČKI, 2-4 leta, Tjaša Lopatec in Tamara Orešnik

C4 – RAKETE, 4-5 let, Marta Roglej Lipoglavšek in Tanja Papež

C1 – SOVICE, 5-6 let, Barbara Kastigar in Dunja Radulić

B5 – ROBOTKI, 5-7 let, Alja Novak in Aljana Skoporc

B2 – BALONČKI, 5-6 let, Tanja Fius in Tjaša Grmovšek

B1 – MAVRIČNI METULJI, 5-6 let, Žiga Mohorčič in Sabina Podlogar

Starši s podpisom soglašajo, da lahko vrtec objavi fotografije, video posnetke otroka, ki so nastali pri dejavnostih v sklopu programa Gozdni vrtec, v katerega je vključen oddelek, ki ga obiskuje. Fotografije in video posnetki se bodo javno objavljali na spletni strani Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije, v Facebook skupini Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije, na spletni strani Vrtca Mavrica Trebnje, oglasnih deskah Vrtca Mavrica Trebnje in lokalnih, regijskih in nacionalnih medijih.

IŠČEMO JESENSKE BARVE

9.12.2024

A niso prečudovite te jesenske barve? Ko pride jesen, se narava obarva v čudovite odtenke rumene, oranžne, rdeče in rjave, ki jih zaznamo na listih dreves. Skupaj z otroki iz skupine Marjetice smo se odločili, da jih poiščemo v gozdu. S sabo smo vzeli barvne papirje, obuli topla oblačila in zakorakali v gozd.

V gozdu smo potelovadili in pripravili na pustolovščino. Ko smo se dobro ogreli, smo na tla položili naše barvne papirje, nato pa se odpravili na lov za jesenskimi barvami. Skrivale so se med drevesi, grmi, travami in podrastjo, a mi smo bili pripravljeni na izziv! Ugotovili smo, da je nekaterih barv v gozdu res veliko več kot drugih. Nekatere pa so se zelo dobro igrale skrivalnice in smo jih morali dolgo iskati.

 Na koncu smo vse barve le našli! Ko smo polnili papirje z različnimi odtenki listov, vejic, trave,… smo opazili, kako čudovito raznolike so lahko barve v naravi. Vsaka barva je imela svoje posebne odtenke, ki so ustvarjali pravo umetnost narave.

 Na koncu pa še skok v kup listja.

 

Skupina Marjetice s Tejo in Nino

Klikni za ogled galerije

GOZD NI SAMO PROSTOR ZA IGRO, JE VELIKO VEČ

9.12.2024

Gozd je kot igralnica, kjer se prepleta veliko zanimivega in uporabnega.  Po vrhu vsega, pa je vse še naravno in na svežem zraku. Zakladnica idej, ki se nam poraja ob vsakem obisku, nam nudi okolje, kjer je vse mogoče. Od čarovnije, do gibalnega poligona, nabiranja likovnega materiala- ustvarjanje naravne barve, s katerimi lahko slikamo in ustvarjamo naravne slike. Spoznavanje različnih oblik in tekstur pa smo opazili, ko smo raziskovali  gozdna tla.

Gozdni cvetki se v gozdu počutimo super in izpolnjeno. Prvi obisk smo si zadali na lep jesenski dan, igrali smo se z listjem, ga natikali na paličice, si ga ogledovali. Primerjali smo drevesa med seboj in ugotavljali pod katerim drevesom je največ listja. Drevesa smo med seboj tudi primerjali po debelini in s tem spoznavali, katera so najstarejša. In res so visoookkaaa…

Skupina Cvetke s Tino in Anjo

Klikni za ogled galerije

OPAZOVANJE IN PREPOZNAVANJE GOZDNIH ŽIVALI

4.12.2024

Kaj je gozd in da je v gozdu vsepovsod naravni material so otroci odkrivali, ko so se igrali z lesom, listi, iglastimi vejami in kamni. Katere živali živijo v gozdu pa so otroci spoznavali preko igre z igračami gozdne živali. Le to otroci še vedno obožujejo. Gozdne živali so otroci prepoznavali ter opazovali tudi v knjigah. Na slikah večjega formata so lahko preko otipa spoznali mehkobo kožuha medveda, srne, lisice, volka in zajca. Slike manjšega formata pa so otroci opazovali, božali in oponašali predvsem glas volka. Velikokrat smo ponavljali bibarijo Medved stopa, ob kateri so se otroci gibalno izražali. Oponašali so gibe  medveda, zajca in miške. S čopičem in tempera barvo so otroci pobarvali poljubno gozdno žival. Kasneje so iz tega nastale prelepe kape, ki so za nekaj trenutkov otroke spremenile v gozdne živali. Ob tem pa so poslušali prepevati odraslega pesmi Medved, Lisica, Veverica, Ježek. Ko je motivacija za igro s kapami gozdne živali upadla, je v garderobi nastala lepa razstava za starše.

Skupina Bibe z Barbaro in Vesno

Klikni za ogled galerije

CICIMATIK V GOZDU

2.12.2024

V letošnjem šolskem letu v C hodniku izvajamo matematično obogatitveno dejavnost v naravi. Glavni cilj obogatitvene dejavnosti enote je otrokom omogočiti aktivno učenje na prostem iz matematike. Otroci se hkrati med bivanjem na prostem srečujejo tudi z različnimi izzivi brez igrač. Predšolski otrok z igro in opazovanjem geometrijskih teles postopoma preide na pojem likov. V gozd smo sabo vzeli kartice s slikopisi oziroma matematičnimi nalogami, pri katerih so otroci ugotavljali in spoznavali lastnosti različnih likov. V pomoč nam je bila uporaba matematičnih teleskopov – za iskanje matematičnih oblik v naravi. Z ukrivljanjem okosmatene žice smo si ustvarili podeobe likov in s pomočjo takšnih modelov po gozdu iskali omenjene oblike, jih primerjali, opisovali in poimenovali. Matematične like smo v gozdu ponazorili tudi z gibalnimi upodobitvami našega telesa ter se tako igrali pantomimo. Izkušnjo sestavljenih likov smo lahko izkusili preko gozdne mandale z različnimi gozdnimi materiali. Na gozdnih tleh smo poiskali kamne različnih oblik in nanje risali ter barvali manjše motive, ki so nas spominjali na krog, trikotnik, kvadrat, šestkotnik, romb, deltoid. Otroci so tako preko konkretnih dejavnosti spoznavali, da imajo različni liki različne stranice, črte, kote in oglišča.

Skupina Rakete z Marto in Tanjo

Klikni za ogled galerije

VREMENSKI POJAVI V GOZDU

21.11.2024

Ker se v mesecu novembru pogovarjamo o vremenu, smo tudi v gozdu izvedli dejavnosti na to temo. Najprej smo zaprli oči in nekaj časa samo poslušali zvoke ter ugotavljali, katere vremenske pojave smo slišali. Kasneje smo s pomočjo gozdnega materiala ustvarjali zvoke vremenskih pojavov. Zvok vetra smo ustvarili s pomočjo šelestenja listov, zvok dežja z rahlim udarjanjem palice ob drevo, zvok nevihte z močnim udarjanjem palice ob drevo, zvok toče pa smo ustvarjali z metanjem storžev na tla. S pomočjo rute, navezane na vejo, smo opazovali moč in smer vetra. Na koncu smo s pomočjo gozdnega materiala na listu papirja prikazali različne vremenske pojave. Tako so nastali dež, sonce, veter, megla, toča in nevihta.

Skupina Kocke s Petro in Anjo

Klikni za ogled galerije

SVETOVNI DAN HOJE PRI GUSARJIH

21.11.2024

V torek, 15. oktobra 2024, smo tudi Gusarji obeležili svetovni dan hoje. Po zajtrku smo si pripravili nahrbtnik s sadjem, vodo in pripomočki za raziskovanje. Pot nas je vodila mimo Jurčkovega gozda, kjer smo se ustavili ter se razgibali s pomočjo naravnih materialov; vijugali smo med drevesi, skakali čez debla in uživali v čudoviti naravi. Nato smo se odpravili proti stadionu Cviblje, kjer smo naredili kratek postanek, pojedli sadje in popili vodo. Naša pot se je nadaljevala skozi gozd vse do Praproč. Med pohodom smo zbirali razne naravne materiale, ki smo jih potrebovali za kasnejše likovno ustvarjanje. Ko smo prišli do cilja, smo iz nahrbtnikov vzeli lopatke, lupe in povečevalne posodice ter se lotili raziskovanja. Najbolj nas je zanimalo, kaj se skriva pod plastjo odpadlega listja. Ko smo dvigovali liste in vejice, smo odkrili mravlje, gosenice, hrošče in celo močerada. Po temeljitem raziskovanju gozdnega kotička smo se napotili proti Prapročam, mimo strelišča in znova skozi Jurčkov gozd. Pred kosilom smo se veseli, nekoliko utrujeni, a polni novih doživetij, vrnili v enoto Kekec.

Svetovni dan hoje smo obeležili tudi popoldne s srečanjem s starši, kjer smo se skupaj podali na orientacijski pohod. Pot je bila označena z markacijami, ob njej pa so bile postavljene tudi vadbene postaje, ki so poskrbele za dodatno aktivnost. Srečanje smo zaključili pred knjižnico, kjer smo se posladkali in družili.

 

Skupina Gusarji z Mojco in Julijo

Klikni za ogled galerije

GOZDNI VRTEC PRI ŠKRATKIH

6.11.2024

V skupini Škratki smo se letos pridružili projektu Gozdni vrtec, saj smo zelo radi v naravi. Najprej smo si v vrtcu ogledali slikanico o gozdnem bontonu in se o tem pogovorili. Potem smo se odpravili v Jurčkov gozd, s seboj pa smo vzeli našo maskoto “škratka”. Dogovorili smo se, da mu bomo v gozdu  zgradili hišico. Otroci so na dogovorjeno mesto prinesli veje, listje, storže, želode in kot bi mignil je bila hišica zgrajena. Potem smo se še malo poigrali na lesenih igralih, se okrepčali s sokom in malico in se počasi odpravili nazaj v vrtec.

 

Skupina Škratki z Barbaro in Suzano

Klikni za ogled galerije

OGLED KARTONK NA TEMO GOZD

6.11.2024

Gozd si brez gozdnih živali in dreves skoraj ne moremo predstavljati. Ljudem zelo pomaga, saj nam daje les in čisti zrak.  Veseli smo, da nas obdaja. Je vedno zanimiv in privlačen za opazovanje. Ker smo še zelo majhni, do gozda in gozdnih živali trenutno še ne moremo, saj ne znamo vsi hoditi, smo spoznali gozd in gozdne živali na nam najbolj prijazen način, to je preko knjig, kartonk. Z veseljem smo listali  knjige in v njih kazali na gozdne živali. Opazili smo, da so nekatere zelo velike, da imajo velike repe in majhna ali pa velika ušesa. Prebrali smo knjigo   Viktor in Tim v gozdu. Opazili smo, da v gozdu raste veliko dreves, ki so zelo velika. Preko digitalnega aparata smo poslušali zvoke v gozdu. Takrat smo čisto obnemeli, se sprostili in poslušali. Največ pozornosti nam je vzel zvok volka in žuborenja potoka. Zbali pa smo se glasova sove in motorne žage. Pogumno smo tipali in hodili po lesu, listih listavcev, vejah iglavcev. mahu in kamenjem. Tako smo zaznali njihovo mehkobo, grobost in trdoto. Na tak način se nam je gozd približal v našo igralnico. Komaj pa čakamo, da odidemo v čisto pravi gozd in se nadihamo svežega zraka.

 

Skupina Bibe z Barbaro in Vesno

Klikni za ogled galerije

BARVITA JESEN

6.11.2024

Mesec oktober je v skupino »Bibe« zapihal polno jesenskih barv in vedoželjnih dejavnosti. Z uporabo jesenskih barv so otroci izdelali »Barvito drevo prijateljstva«. Ob pomoči staršev so spoznali jesenske pridelke ( repo in redkev ) in jesenske plodove ( kostanj, koruzo, buče ). Slednje so opazovali, tipali, prenašali in se z njimi igrali. Pri tem so prišli prav tudi nekateri kuhinjski pripomočki. Z vilicami so otroci mešali zbrani naravni material in ga z žlico polagali iz posode v posodo. Ko smo koruzo »oružili«, so za igro postali zanimivi tudi koruzni storži. Ob koncu meseca pa so se otroci preizkusili tudi v razvrščanju omenjenih jesenskih plodov. Ob pomoči ilustracij smo z zanimanjem prebirali knjigo Razbita buča. Barvite svilene rutice so postale njihovi jesenski listki. Z njimi so otroci plesali, uživali in se gibalno izražali. Ker otroci zelo radi poslušajo pesmi in bibarije, so slednje včasih spremljali z malimi ritmičnimi instrumenti. Najbolj zanimiva in na začetku nezaupljiva, pa je bila za otroke čutna pot. Ker je bila narejena iz pravega naravnega materiala, so bili otroci nesigurni vase, svoje sposobnosti in v njeno premagovanje. Ampak kdor vztraja, se izplača. Ni kar tako rek, ki pravi »Vaj dela mojstra«.

 

Skupina Bibe z Barbaro in Vesno

Klikni za ogled galerije

PLAŠČEK, KI PIKA

28.10.2024

V sklopu obogatitvene dejavnosti enote smo se odpravili v gozd, kjer smo preko izštevanke Plašček, ki pika, iskali kostanj. Da pa smo ga našli, smo morali opraviti različne naloge. Na eni postaji smo nizali liste na vejo in nadaljevali vzorec, na drugi pa smo se razgibali preko gibalnega poligona. Opravljene naloge so nas pripeljale do kostanja, s pomočjo katerega smo zaigrali in ritmično izrekali izštevanko.

 

Skupina Kocke s Petro in Anjo

Klikni za ogled galerije

JESENSKI OBISKI GOZDA

28.10.2024

Med jesenskimi obiski gozda smo obiskali novo gozdno igralnico. Ta je malo globje v gozdu kot tista v Jurčkovem, je pa bolj skrivnostna in zato še bolj zanimiva. Otroci so ponovili gozdni bonton ob slikah ter preizkusili nov teren med minutko za zdravje s telovadnimi vajami v gibanju. Nato so počistili listje s tal in pripravili podlago za gozdno sliko – metulja. Sami so načrtovali ogrodje slike ter ga nato napolnili z različnim gozdnim materialom. Po težkem in utrujajočem delu se je malica močno prilegla, saj so morali nabrati nove moči še za prosto igro in vrnitev v vrtec.

 

Skupina Mavrični metulji, Sabina in Žiga

Klikni za ogled galerije

RADI GREMO V GOZD

23.10.2024

Skupina Oblački smo se z novim šolskim letom vključili v projekt Gozdni vrtec, zato smo prve jesenske dni izkoristili za obisk Jurčkovega gozda. S seboj smo vzeli daljnoglede, ki smo jih izdelali sami in pozorno opazovali drevesa od tal do krošenj. Imeli smo veliko srečo, saj smo lahko kratek čas opazovali tudi urno veverico, ki je na tleh iskala dobrote. Predno smo se prepustili igri in raziskovanju, smo se pogovorili o pravilih Gozdnega bontona. Všeč so nam lesena igrala ali da si sami  poiščemo kotiček za igro. V gozdu nam ni dolgčas, zato se radi vračamo.

 

Skupina Oblački z Renato in Petro

Klikni za ogled galerije

GOZDNA RAZSTAVA

17.10.2024

Pravljica z naslovom Objemi me, prosim! nas je popeljala v gozdno ustvarjalno dogodivščino. Odpravili smo se v naš gozdni kotiček v katerem smo preko slikovnega gradiva obnovili vsebino slikanice. Poiskali in nabrali smo različen gozdni material iz katerega smo naredili junake, ki so nastopali v slikanici. Otroci so pri izdelovanju izrazili svojo domišljijo hkrati pa so utrjevali naš gozdni bonton. Izdelke smo s ščipalko pripeli na vrvico in tako s ponosom pokazali svoje delo. Razstavo smo poimenovali »Navihana razstava v gozdu«.

 

Skupina Navihančki s Tjašo in Tamaro

Klikni za ogled galerije

PALČKOVA HIŠICA

4.10.2024

Poznate palčka Pohajalčka? Tistega navihanega palčka, ki je pohajkoval po gozdu in iskal hišico v kateri bo živel? Veste morda, kje je doma?

Mi pri Palčkih pa vemo. Do njegove hišice pelje ozka gozdna pot, po kateri pa lahko stopajo vsi, ki imajo gozd in živa bitja v njem radi in jih spoštujejo.

Ko pridete do gozda, pojdite mimo petih smrek, treh hrastov, prek devetih z mahom poraščenih skal in tam, pod najmanjšim grmom, če dobro napnete oči, ampak res dobro, lahko opazite majceno hišico. Tam je doma palček Pohajalček.

Hišico smo mu izdelali mi, otroci iz skupine Palčki. Pokukajte kako smo v gozdu raziskovali, iskali in našli različen material, ga smiselno uporabili, med izdelovanje hišice pa uživali in priskočili drug drugemu na pomoč.

Skupina Palčki z Rebeko in Laro

Klikni za ogled galerije

Dostopnost